Mumin figurer fått officiella persontecken i FSTS

Gemensamma insatser gav nu 22 karaktärer från Mumin egna officiella persontecken

Under december månad 2025 ordnades det workshop och diskussioner för att få fram officiella persontecken för Mumin figurer i finlandssvenskt teckenspråk. Flera Mumin figurer har länge haft olika persontecken som används inom teckenspråksgemenskapen, men nu togs det första steget att döpa 22 figurer till att få sina egna persontecken officiellt.

Samarbetet skedde mellan Finlandssvenska teckenspråkiga rf och Finlands Dövas Förbund samt Svenska Yle som nu har resulterats i videor där ni kan se de olika tecknen.

Vi tackar stort för alla som deltog aktivt i diskussionerna samt för teckenaktörerna Janne Kankkonen och Elin Westerlund för att de ställde upp och spela in tecknen.

Detta har fått stor uppmärksamhet där SVT Nyhetstecken i Sverige har berättat om initiativet samt finskspråkiga teckenspråkiga nyheter har via sina sociala medier berättat om detta.

Nedan länkar vi till nyhetsartiklar samt till sidan där ni hittar persontecken, de kommer under 2026 publiceras också i SignWiki för det finlandssvenska teckenspråket.

Nyhetsartikel: https://yle.fi/a/7-10090941

Mumin bild samt video på tecken: https://yle.fi/a/7-10092153

Alla videor, kort nyhetsartikel samt quiz (kan du gissa rätt tecken?) : https://arenan.yle.fi/1-77189959

Bild på Annika Aalto, Magdalena Kintopf-Huuhka, Elin Westerlund och Janne Kankkonen taget av Barbro Ahlstedt /Yle